محفظه تست شرایط محیطی

محفظه تست شرایط محیطی

محفظه تست شرایط محیطی

سازندگان تجهیزات مثل ابزار آلات برقی، باتری‌ها، قطعات اتومبیل‌ها و … پیش از عرضه آن ها به بازار یک سری آزمونها محیطی برای پیدا کردن عیوب ساختاری این تجهیزات انجام می‌دهند. این آزمونها برای تضمین کیفیت و دوام این تجهیزات در شرایط مختلف کاربری واقعی ضروری می باشد. این شرایط خود ضامن عدم وقوع عیوب احتمالی در این تجهیزات در هنگام عرضه در بازار است. با انجام این آزمونها از هدر رفت هزینه و خراب شدن ذهنیت مشتریان(نسبت به برند فروشنده) جلو گیری می کند.

 

چرا محفظه تست شرایط محیطی

بیشتر صنایع از جمله ساخت، مهندسی، غذایی و بسته‌بندی تستهای آب و هوایی وابسته به محیط کاربری محصول با فشار، دما، رطوبت مختلف و خیس شدن با آب مثل سایر تستهای مکانیکی انجام می‌دهند. این تستها باعث تایید عملکرد محصول در مقابل شوک و ارتعاشات در شرایط مختلف کاربری است، الیته این آزمونها قبل ورود به بازار بر روی محصولات انجام می‌شوند. تست آب و هوایی شامل رطوبت و خیسی هم کمک به یافتن تاثیر آب و رطوبت بر محصول در مراحل ابتدایی می‌کند. خراب احتمالی در شرایط اشاره شده را هم این آزمون ها نشان می‌دهند.

محفظه‌های دما و رطوبت به عنوان محفظه‌های تست شرایط محیطی هم شناخته می‌شوند.این محفظه‌ها برای شبیه سازی شرایط گرمایی محیط و همچنین مشاهده آثار دماها و رطوبتهای مختلف بر محصول یا ماده به کار گرفته می‌شود. برای بررسی تاثیرات بلند مدت تغییرات روی ماده یا محصول نیز از این آزمون ها استفاده می‌شود. به طور معمول محفظه آزمون شرایط محیطی مجهز به یخچال، هیتر و رطوبت زن هستند تا بتوانند شرایط گرمایی محیط را شبیه سازی کنند.

 

شماتیک یک محفظه تست شرایط محیطی

 

انواع محفظه تست شرایط محیطی

محفظه کنترل دما و رطوبت در اندازه های مختلفی ساخته می‌شود.  در اندازه خیلی کوچک برای اجزای مینیاتوری مثل بردهای الکتریکی و کنترلرها نیز موجود هستند. اندازه میانی آنها برای تست محصولات کوچک و انواع بزرگ آن برای وسایل نقلیه در دسترس هستند.

 

یک نمونه واقعی از دستگاه

*لازم به ذکر است که شرکت دانش‌بنیان رافع اصفهان با توجه به تجربه خود در ساخت انکوباتور و محیطهای مشابه دستگاه تست شرایط محیطی توانایی طراحی و ساخت این تجهیز را دارد.

درباره نویسنده

مهدی قائدرحمتی
واحد تحقیق و توسعه

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.