تولید RDF از زباله شهری

تولید RDF از زباله شهری

تولید RDF از زباله شهری

درصد زیادی از زباله‌ها را اجزای قابل احتراق تشکیل می‌دهد که می‌توان از آنها برای تولید انرژی گرمایی استفاده کرد. در عین حال درصدی بالایی از اجزای قابل احتراق در زباله‌های جامد شهریMSW  (Municipal solid waste) زیست تجزیه پذیر هستند و می‌توانند به سوخت‌های گازی تبدیل گردند. از این سوخت‌ها برای تولید انرژی گرمایی استفاده کرد. به طور کلی جداسازی اجزای قابل احتراق از MSW و تبدیل آنها به انرژی با استفاده از روش‌های پیش فراورش (Front-end) و روش‌های تبدیلی(Back-end) انجام می‌شود. اجزای قابل احتراق جدا شده از MSW تحت عنوان (Refuse-derived fuel) RDF شناخته می‌شوند. این اجزا بیشتر شامل کاغذ و پلاستیک است.

با استفاده از روش‌های پیش فراورش که شامل فرایندهای زیر است، می‌توان MSW را به RDF تبدیل کرد.
•  جداسازی در مبدأ
•  جداسازی مکانیکی و دسته بندی
•  کاهش اندازه با خرد کردن، چیپ کردن و آسیاب کردن
•  جداسازی و غربال
•  اختلاط
•  خشک کردن و دانه بندی و بسته بندی و ذخیره سازی

فرایند تولید

غربال‌گری به منظور جداسازی اجزای قابل بازیافت مثل شیشه و فلزات و نیز جداسازی اجزای قابل فساد که دارای درصد زیادی رطوبت هستند، انجام می‌گیرد. مواد آلی مرطوب می‌تواند تحت فرایندهای تکمیل، مثل کمپوست قرار گیرد و به عنوان تقویت کننده برای خاک مورد استفاده قرار گیرد. اجزای درشت حاصل از غربال‌گری به خرد کن برگشت داده شده و اجزا با اندازه متوسط به قسمت خشک کن و دانه بندی برای تولید RDF با ظرفیت حرارتی بالا فرستاده می‌شوند. شماتیکی از این روش‌ها در شکل 1 نشان داده شده است.

غربال

شکل 1

به طور کلی ارزش یک سوخت با مقدار انرژی یا گرمای تولید شده توسط آن سوخت سنجیده میشود. عناصر اصلی که تولید گرما میکنند نیز شامل کربن و هیدروژن است. به عبارت دیگر ارزش سوختی پسماند به طور مستقیم با میزان مواد قابل احتراق در آن و به طور معکوس با مقدار رطوبت موجود در آن بستگی دارد. به همین دلیل قبل از سوزاندن مستقیم یا در هنگام تولید RDF باید مواد فساد پذیر که درصد بالایی از رطوبت را دارا هستند از پسماند جدا یا خشک شوند.

RDFرا با کیفیت‌های متفاوت بسته به نیاز بازار می‌توان تولید کرد. مشخصات RDF تولید شده و مقایسه آن با MSW و زغال سنگ در جدول 1 آورده شده است. این مشخصات برای RDF که در کشورهای صنعتی تولید می‌شود صادق است.

جدول 1

درصد خاکستردرصد رطوبتارزش حرارتی (J/g)نوع سوخت
22-2025-1516000-12000RDF
10-510-332000-21000زغال سنگ
35-2540-3012000-11000MSW

 

برای کشورهای در حال توسعه به این دلیل که، زباله‌ها دارای رطوبت زیادی هستند و فرایندهای پیش فراورش به خوبی انجام نمی‌گیرد، RDF تولیدی دارای ظرفیت حرارتی کمی می‌باشد. مشخصات MSW در کشورهای مختلف نیز در جدول 2 آورده شده است. همان‌طور که مشخص است به دلیل جداسازی درست در مبدأ درصد مواد قابل فساد که دارای درصد زیادی رطوبت هستند در کشورهای پیشرفته بسیار کم است.

جدول 2

ارزش حرارتی

همانطور که مشخص است RDF سوختی با ارزش حرارتی و کیفیت بالاتر از MSW می‌باشد و ظرفیت حرارتی آن به زغال سنگ بسیار نزدیک است، بنابراین می‌توان از آن به عنوان سوخت یا سوخت متمم همراه زغال سنگ برای بویلرها و کوره‌ها استفاده کرد. ارزش حرارتی RDF را می‌توان با استفاده از غربال‌های مناسب قبل و بعد از کاهش اندازه، افزایش داد. خارج کردن ذرات خیلی ریز، مواد غیر آلی یا مواد غیر قابل احتراق و مواد آلی مرطوب از RDF می‌تواند ارزش حرارتی RDF را تا % 20 نسبت به RDF که دارای ذرات خیلی ریز یا مواد آلی مرطوب هستند، افزایش دهد. شکل 2، دستگاه غربال را نشان می‌دهد.

شکل 2

مراجع:

[1] هادی، فاطمه، ۱۳۸۶، RDF رو شهای تبدیل پسماند به، سومین همایش ملی مدیریت پسماند، تهران، سازمان شهرداریها و دهداریهای کشور، سازمان حفاظت محیط زیست، https://www.civilica.com/Paper-NCWM03-NCWM03_019.html

[2] https://www.indiamart.com/proddetail/rotary-drum-screen-20948330873.html

درباره نویسنده

مهدی قائدرحمتی
واحد تحقیق و توسعه

بدون دیدگاه

گذاشتن دیدگاه

Lost your password? Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.